Dlaczego pracoholizm nie jest dla event menedżera czyli jak uniknąć wypalenia

W 2017 zawód event koordynatora ponownie znalazł sią na liście 10 najbardziej stresujących zawodów publikowanej w ramach corocznego raportu portalu CareerCast? Zajął on 5 miejsce, zaraz za policjantem, pilotem linii lotniczych, strażakiem i żołnierzem.  http://www.careercast.com/jobs-rated/most-stressful-jobs-2017?page=4
Event koordynator musi radzić sobie ze stresem nie tylko z pełnym opanowaniem, ale także z uśmiechem na ustach. Pewnie niezbyt często spotyka się z bezpośrednim zagrożeniem życia, co nie zmniejsza wpływu czynników stresujących na jego potencjalne wypalenie zawodowe. Co zrobić by tego uniknąć? Nasza, jak zwykle, subiektywna lista:
1.      Ruszaj się
Podobno jesteśmy tak stworzeni, że stresu pozbyć się z ciała możemy jedynie poprzez ruch. „Niewydalony” stres będzie się kumulował czy tego chcemy czy nie. Kiedyś ze strachu przed drapieżnikiem salwowaliśmy się ucieczką, dziś przyda się sesja w fitness clubie lub chociaż 40-minutowy spacer z kijkami.
2.      Odpoczywaj
Jeśli nie odpoczywamy zabijamy kreatywność i spada nasza umiejętność radzenia sobie ze stresem oraz szybkość reakcji. A przecież to cechy niezbędne każdemu kto realizuje eventy. Rób sobie krótką przerwę co godzinę lub dwie i nie staraj się załatwić o 22:00 tego co możesz zrobić następnego dnia rano.
3.      Wykorzystaj sezonowość
W tej pracy nie unikniesz okresów wzmożonej aktywności i nieprzespanych nocy. Zresztą wielu event menedżerów to lubi. Zorganizuj się jednak tak by w spokojniejszym okresie całkowicie odciąć się od obowiązków zawodowych. Dzień spędzony w pracy na „nic nierobieniu”, gdy efektywnie wykorzystałeś zaledwie dwie z ośmiu spędzonych tam godzin, to w przepadku event menedżera najgorszy możliwy wybór. Weź sobie wolne. Pośpij na trawie w parku, pobiegaj, pomaluj paznokcie. Taki oddech dodatkowo pobudzi kreatywność. Wykorzystaj ten czas dla bliskich. Potrzebujesz ich wsparcia i zrozumienia, kiedy będziesz wielkim nieobecnym.  
4.      Organizuj nie tylko eventy, ale również swój czas
Nie zwlekaj z załatwianiem wszystkiego do ostatniej chwili. Nie ciesz się odległymi deadline’ami przesiadując na facebook’u i Zalando. Sprawy załatwione wcześniej, doprecyzowane i zabudżetowane pozwolą Ci na nieco dłuższy sen w dniach realizacji.
5.      Podróżuj i czytaj
Miej swoje alternatywne rzeczywistości, którą pozwolą zobaczyć sytuacje zawodowe w odpowiedniej perspektywie. Nawet pod presją czasu, nie rozwiążemy problemów lepiej, dlatego, że nas one bardziej stresują. Komplikacje traktujmy raczej jak kolejne wyzwanie dla naszej kreatywności i intelektu.
6.      Zaufaj
Zdaj się na ludzi, z którymi pracujesz. Pozwól im wziąć na siebie odpowiedzialność. Zaoszczędzisz wiele czasu, nerwów i zdrowia. Czasami jednak z pewnością się zawiedziesz, dlatego pamiętaj o retroplanningu i zawsze miej czas na naprawienie potencjalnych błędów oraz plan B.
7.      Dbaj o siebie
Jeśli tylko możesz i kiedy możesz. Śniadanie na tarasie restauracji, wypad na weekend, sesje jogi, masaż zaprocentują kiedy będziesz od swojego organizmu wymagać najwyższej gotowości.
8.      Miłych wakacji! 😊

 

Chcę otrzymywać newsletter Forum Branży Eventowej

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych wskazanych w ww. formularzu, przez Evential spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie (ul. Mokotowska1, 00-640), w celu otrzymywania newslettera, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 922). Ponadto, oświadczam, iż wiadome mi jest, że udostępnienie danych osobowych jest dobrowolne, oraz że mam prawo wglądu do swoich danych osobowych oraz do ich poprawiania, jak również prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania moich danych oraz złożenia żądania zaprzestania przetwarzania moich danych osobowych. Wyrażam zgodę na przesyłanie przez Evential Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie informacji (w tym informacji handlowych) za pomocą środków komunikacji elektronicznej. W każdej chwili mogę odwołać udzieloną wcześniej zgodę.

FreshMail.pl