fbpx

„Uważam, że idealny czas występu artystycznego w trakcie eventu nie może być dłuższy niż 35 min.” Rozmowa z Arkadiuszem Gwizdałą, twórcą Bubble Show.

Dokumentacja ważniejsza od eventu? Rozmowa z Marcinem Mozertem, założycielem: Moc&ArtGroup Creative Media Production House MOCARTGROUP.PL
14/12/2017
Jak wykorzystać współczesne trendy do skuteczniejszego działania w branży eventowej?
13/04/2018

„Uważam, że idealny czas występu artystycznego w trakcie eventu nie może być dłuższy niż 35 min.” Rozmowa z Arkadiuszem Gwizdałą, twórcą Bubble Show.

Wyobraź sobie, bańki mydlane unoszące się w powietrzu tworzące figury geometryczne, czynne wulkany lub zjawiska pozornie niemożliwe i niewyjaśnione. Taki jest właśnie jedyny i niepowtarzalny spektakl Bubble Show w Polsce! Podczas pokazu artysta zanurza widza w innym wymiarze, gdzie prezentowane zjawiska są niezrozumiałe a możliwa jest lewitacja bańki mydlanej, połączenie jej z dymem, helem a nawet oglądanie przez widza ogromnej bańki mydlanej od wewnątrz. Dla większych wrażeń widzów w spektaklu pojawia się również ciężki dym, a także jedyne w Polsce ogromne smoke rings.

Zdumiewający pokaz łączący niepowtarzalne i dotąd nieznane efekty z wykorzystaniem bańkowego płynu. Niebywała, fantastyczna, delikatna i radosna podróż, podczas której odkrywamy naturę dziecka w każdym z nas!

Elementy programu zaprezentowane w programie TVN “Mam Talent”

 

Bańki mydlane w magicznej aranżacji to obrazek wprost z kart książki Baśniobór. Skąd ten niezwykły pomysł?

 

Dokładnie, tak to wygląda. Pomysł zrodził się przez przypadek, pewnego dnia pochłonięty szukaniem inspiracji na zagranicznym przeglądzie iluzjonistów pojawił się kanadyjski artysta, który nie wykonał żadnego triku iluzjonistycznego a dosłownie w kilka minut zaczarował całą publiczność. Następnie dokładny research w internecie i ogromne zaskoczenie, że w Polsce nikt nie prezentuje tak oryginalnej i ciekawej formy, to właśnie wtedy zapadła decyzja, ze muszę to być ja. Potem była już tylko ciężka i żmudna praca ale niezwykle satysfakcjonująca, zwłaszcza nad recepturą płynu.

 

Jakie są blaski pracy w eventach?

 

Eventy mają niepowtarzalny charakter a dodatkowo często pozytywnie zaskakują. Uwielbiam organizację, energiczne tempo życia i przedstawianie swoich umiejętności innym. Każdej realizacji towarzyszy ta niezwykła satysfakcja, że wraz z innymi tworzysz tak olbrzymie i zarazem atrakcyjne wydarzenie. Dodatkowym blaskiem myślę, że jest ogromna ilość poznawania ciekawych osób i różnorodność eventów. 

 

A cienie?

 

Staram się patrzeć pozytywnie i dostosowywać swoje show do warunków w jakich występuję ale głównym cieniem jest ekspresowa zmiana i zróżnicowanie miejsc, zwłaszcza w przypadku kiedy jednego dnia muszę pojawić się na kilku realizacjach, niekiedy najlepiej niemal jednocześnie. Ostatnia sytuacja z poprzedniego miesiąca kiedy będąc na kontrakcie w Norwegi pojawiła się obawa czy rekwizyty, które w tym przypadku podróżowały promem faktycznie zdążą wrócić do kraju przed kolejną realizacją co wpłynęło na rezygnację z propozycji wyjazdu do Arabii Saudyjskiej. Słabym punktem jest specyficzny tryb życia jaki poniekąd wymusza na nas samo uczestnictwo w wielu miejscach w tak krótkim czasie, ale myślę, że w przypadku dobrej organizacji jesteśmy w stanie zapanować nad prawidłowym funkcjonowaniem. Podejrzewam, ze wielu osobom przeszkadzałoby życie na walizkach, na co nieustanie zwraca uwagę rodzina i znajomi ale traktuję to jako atut mojej pracy i możliwość rozwoju a także odkrywania i poznawania świata. 

 

Show tak nietypowe nie sprawdza się chyba w każdej formule wydarzenia?

 

To jest ciekawe, większość atrakcji przypisana jest do danego charakteru wydarzenia a tutaj jest inaczej. Ostatnio zadałem pytanie jednemu z event managerów czy w głównej mierze tematyka imprezy decyduje o przedstawieniu mojej oferty klientowi, jego odpowiedź była może banalna ale szybko odrzekł – bańki mydlane w Twoim wykonaniu są na tyle uniwersalne, ze idealnie wpasowują się jako atrakcja dla dzieci w plenerze jak również dla dorosłych na gali wręczenia nagród. Szczerze, to on właśnie po sześciu latach okrył cały sekret różnorodności eventów, na których się pojawiam. To własnie uniwersalność tak nietypowego show daje obrzynie możliwość, które ogranicza tylko i wyłącznie nasza wyobraźnia, a magiczność całego spektaklu niepowtarzalny odbiór różnych grup widzów, bo przecież w każdym z nas drzemie natura dziecka, a kto nie uwielbia baniek mydlanych. 

 

Jak zaplanować występ artystyczny w trakcie eventu? O czym na pewno nie można zapomnieć?

 

Bardzo dobre pytanie, aczkolwiek bardzo złożone. Głównie zależy to od charakteru organizowanego wydarzenia i choć zadanie w wyobrażeniu wydaje się banalne nie do końca takie jest. Na prawidłowe jego zaplanowanie składa się przede wszystkim dokładnie przemyślana forma występu, godzina czy długość jego prezentacji, bo te czynniki po za jakością prezentowanego show mają wpływ na odbiór widzów. Uważam, że idealny czas występu artystycznego w trakcie eventu nie może być dłuższy niż 35 min., ponieważ musimy mieć na uwadze, że spektakl podczas eventu ma inną istotę od tego prezentowanego na deskach teatru. Nie można zapomnieć natomiast o backstage’u, ponieważ to właśnie on daje artystom komfort pracy i możliwość precyzyjnego przygotowania się do swojego show. Musimy pamiętać, że event manager w trakcie wydarzenia jest odpowiedzialny za całokształt eventu przed organizatorem a artysta razem z nim je współtworzy i dlatego uważam, że współpracując z profesjonalistami w swojej dziedzinie organizacja i zaplanowanie występu, korzystając z doświadczenia współtwórców w dużej mierze ułatwi to zadanie. Dodatkowo osoba z doświadczeniem również będzie samodzielna a wiadomo, że podczas samej realizacji eventowiec ma na swoich barkach ogrom zadań i nie może sprawować pieczy nad samym artystą. 

Arkadiusz Gwizdała – Zwycięzca nagrody publiczności programu „Mam Talent”, prekursor w Polsce sztuki „Bubble Show” czyli niezwykłych efektów wykonywanych z bańkowego płynu, iluzjonista, którego priorytetem jest oryginalność, a także reżyser i producent Zaczarowanego Spektaklu Familijnego Bulle. Unika określenia pokaz, ponieważ jego misją jest kreowanie spektakli dla niezapomnianych chwil dzieci i dorosłych na całym świecie, którą aktywnie realizuje w Polsce, Norwegii, Czechach i Niemczech.