fbpx

Dlaczego pracoholizm nie jest dla event menedżera czyli jak uniknąć wypalenia

Realizacja cateringowa, szczególnie podczas dużych wydarzeń, to praca na żywym organizmie. Rozmowa z Michałem Kozakiem, Dyrektorem Generalnym Mazurkas Catering 360° oraz MCC Mazurkas Conference Centre & Hotel****.
29/05/2017
Najważniejsze, jak zawsze, jest planowanie, które pozwala być na tyle przygotowanym, aby w trakcie montażu nie musieć myśleć o tym, jak gasić rozpalony pożar. Rozmowa z Wojciechem Zbroją, Prezesem Rent Design
28/06/2017

Dlaczego pracoholizm nie jest dla event menedżera czyli jak uniknąć wypalenia

W 2017 zawód event koordynatora ponownie znalazł sią na liście 10 najbardziej stresujących zawodów publikowanej w ramach corocznego raportu portalu CareerCast? Zajął on 5 miejsce, zaraz za policjantem, pilotem linii lotniczych, strażakiem i żołnierzem.  https://www.careercast.com/jobs-rated/most-stressful-jobs-2017?page=4
Event koordynator musi radzić sobie ze stresem nie tylko z pełnym opanowaniem, ale także z uśmiechem na ustach. Pewnie niezbyt często spotyka się z bezpośrednim zagrożeniem życia, co nie zmniejsza wpływu czynników stresujących na jego potencjalne wypalenie zawodowe. Co zrobić by tego uniknąć? Nasza, jak zwykle, subiektywna lista:
1.      Ruszaj się
Podobno jesteśmy tak stworzeni, że stresu pozbyć się z ciała możemy jedynie poprzez ruch. „Niewydalony” stres będzie się kumulował czy tego chcemy czy nie. Kiedyś ze strachu przed drapieżnikiem salwowaliśmy się ucieczką, dziś przyda się sesja w fitness clubie lub chociaż 40-minutowy spacer z kijkami.
2.      Odpoczywaj
Jeśli nie odpoczywamy zabijamy kreatywność i spada nasza umiejętność radzenia sobie ze stresem oraz szybkość reakcji. A przecież to cechy niezbędne każdemu kto realizuje eventy. Rób sobie krótką przerwę co godzinę lub dwie i nie staraj się załatwić o 22:00 tego co możesz zrobić następnego dnia rano.
3.      Wykorzystaj sezonowość
W tej pracy nie unikniesz okresów wzmożonej aktywności i nieprzespanych nocy. Zresztą wielu event menedżerów to lubi. Zorganizuj się jednak tak by w spokojniejszym okresie całkowicie odciąć się od obowiązków zawodowych. Dzień spędzony w pracy na „nic nierobieniu”, gdy efektywnie wykorzystałeś zaledwie dwie z ośmiu spędzonych tam godzin, to w przepadku event menedżera najgorszy możliwy wybór. Weź sobie wolne. Pośpij na trawie w parku, pobiegaj, pomaluj paznokcie. Taki oddech dodatkowo pobudzi kreatywność. Wykorzystaj ten czas dla bliskich. Potrzebujesz ich wsparcia i zrozumienia, kiedy będziesz wielkim nieobecnym.  
4.      Organizuj nie tylko eventy, ale również swój czas
Nie zwlekaj z załatwianiem wszystkiego do ostatniej chwili. Nie ciesz się odległymi deadline’ami przesiadując na facebook’u i Zalando. Sprawy załatwione wcześniej, doprecyzowane i zabudżetowane pozwolą Ci na nieco dłuższy sen w dniach realizacji.
5.      Podróżuj i czytaj
Miej swoje alternatywne rzeczywistości, którą pozwolą zobaczyć sytuacje zawodowe w odpowiedniej perspektywie. Nawet pod presją czasu, nie rozwiążemy problemów lepiej, dlatego, że nas one bardziej stresują. Komplikacje traktujmy raczej jak kolejne wyzwanie dla naszej kreatywności i intelektu.
6.      Zaufaj
Zdaj się na ludzi, z którymi pracujesz. Pozwól im wziąć na siebie odpowiedzialność. Zaoszczędzisz wiele czasu, nerwów i zdrowia. Czasami jednak z pewnością się zawiedziesz, dlatego pamiętaj o retroplanningu i zawsze miej czas na naprawienie potencjalnych błędów oraz plan B.
7.      Dbaj o siebie
Jeśli tylko możesz i kiedy możesz. Śniadanie na tarasie restauracji, wypad na weekend, sesje jogi, masaż zaprocentują kiedy będziesz od swojego organizmu wymagać najwyższej gotowości.
8.      Miłych wakacji! ?