fbpx
Jak się odżywia event manager.
03/09/2019
W eventach liczą się detale!
01/10/2019

Eventy i ekologia – czy mogą iść w parze?

Temat ekologii staje się coraz ważniejszą i palącą kwestią, która dotyczy całego świata. Tam, gdzie człowiek postawi swoją stopę, tam rośnie góra śmieci. Branża eventowa niestety także dorzuca do tego swoje 5 groszy, dlatego jest to tak istotne, aby zwrócić uwagę na tę kwestie i zacząć zmieniać nawyki. Póki mamy jeszcze czas coś zmieniać!

# masowa ilość śmieci

Niestety eventy często generują spore ilości odpadków, wprost proporcjonalnie do wielkości imprezy. Ulotki, katalogi, jednorazowe talerze i plastikowe kubeczki czy butelki to tylko szczyt góry lodowej, czy może trzeba byłoby napisać: śmieciowej. Wystawcy, ale także uczestnicy, beztrosko podchodzą do ilości wyrzucanych rzeczy wprost do kosza.

# mentalność

Wszystkie zmiany zaczynają się od świadomości i zmiany podejścia do pewnych spraw. Problem często polega na tym, że ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, ile wyprodukowanych przez nich przedmiotów skończy swój żywot w koszu, bo nigdy się nad tym nie zastanawiali. Jako event manager możesz nieść kaganek oświaty ;). Może krótka rozmowa z Twoim ulubionym klientem sprawi, że zainteresuje się on wprowadzeniem np. biodegradowalnych kubeczków na następną imprezę – rozwiązań na rynku jest coraz więcej.

Trzeba oczywiście liczyć się z tym, że część przedsiębiorców nie zdecyduje się na eko rozwiązania, bo będzie to dla nich związane z większymi kosztami. Pomyśl jednak, że jeśli nawet 2 kontrahentów na 10 zmieni swoje podejście, jest to już mały sukces! Nie od razu Rzym zbudowano ;).

# jednostka ma znaczenie

Jeśli myślisz, w kontekście tego, że imprezy tak czy siak generują dużo odpadków, że Twoje postępowanie nie ma znaczenia, mylisz się! Każdy, kto zmienia swoje nawyki na zdrowsze dla planety, przyczynia się do jej ratowania :). Sposobów jest wiele, a jako organizator możesz się przygotować – np. wziąć na event szklaną butelkę, którą możesz uzupełnić wodą czy termiczny kubek na życiodajną kawę :). Wykorzystaj swoją kreatywnego ducha do wprowadzania eko rozwiązań!

# pomocne eko dla event managera

Może się okazać, że pewne rozwiązania są nie tylko pro ekologiczne, ale także zmniejszają ilość Twojej pracy i sprawiają, że na check liście nie masz dodatkowych 3 punktów (a każdy, nawet mały podpunkt ma znaczenie w tym morzu spraw do zapamiętania i ogarnięcia!). Małe rzeczy – jak zrezygnowanie z katalogów czy identyfikatorów – to ogromna oszczędność papieru, plastiku i Twojej pracy, bo nie trzeba ich projektować czy nadzorować ich produkcji.

To także świetna okazja do wyeliminowania z Twojej imprezy rzeczy zbędnych, takich jak nieposkromione ilości ulotek czy hand out-ów.

Oczywiście, w tym trendzie minimalizmu i ekologii, są pewne kwestie, których nie da się pominąć ze względów biznesowych czy logistycznych. Pewne jest, że jeszcze długa eko droga dla wszystkich, którzy biorą udział w eventach i dla tych, którzy je organizują. Mimo to, zmiany są potrzebne, a nawet niezbędne, abyśmy nadal mogli urządzać i brać udział we wspaniałych eventach, robionych z wyobraźnią i rozmachem. Może okaże się pewnego dnia, że ten rozmach nie zawsze musi iść w parze z ogromną ilością śmieci :).

Niepoprawna Optymistka